1. Готвенето на вкусни морски дарове започва с търсенето на най-свежите продукти. Прясната риба и пресните морски дарове при всички случаи са по-вкусни от замразените.
По какво си личи прясната риба - тя не се къса лесно, краищата й са розови и все още мирише на море. Когато избирате миди, предпочитайте тези със затворена черупка.
2. Кога да приготвим рибата и морските дарове?
Отговорът е веднага. Те трябва да бъдат приготвени още докато са пресни или ако не искате да консумирате веднага, трябва да ги съхранявате във фризер. Не е добре да изваждате морските дарове и рибата от фризера, да ги размразявате и след това да ги замразявате отново.
3. Пържена или на скара?
Изберете метода на готвене според морските дарове. Например на скара най-добре е да се готви по-твърда риба, а по-меката е подходяща за сотиране. Ето няколко примера за това как можете да готвите морски дарове:
● мекотели: най-добре се приготвят на пара;
● рак: на пара или варен;
● омар: на пара;
● стриди: на пара, пържени, варени;
● миди: пържени в тиган, на скара, във фурна;
● скариди: варени, соте, на скара.
4. Внимавайте да не оставите морските дарове да се готвят прекалено дълго време.
Не забравяйте, че морските дарове обикновено продължават да се готвят дори след като сте ги свалили от огъня. Вижте по-долу как да разберете кога морските дарове са готови.
● скаридите ще станат розови и твърди, когато са готови;
● белите миди, стридите и черните миди се отварят, когато станат готови за сервиране;
● рак и омар: черупката ще стане червена, а месото - бяло или непрозрачно;
● рибеното месо е меко и деликатно, така че трябва да избягвате готвенето му твърде дълго време. Най-добрият начин да разберете дали рибата е готова е да тествате с вилица в най-високата част. Ако рибата се разделя лесно, тя е готова. Ако цветът на рибата е полупрозрачен, трябва да продължите да я готвите.
5. Не сервирайте сурова риба. Оставете това на готвачите или когато приготвяте суши и сте експерт в тази област.
6. Подправете рибата и морските дарове по подходящ начин. Приятната част при ядене и готвене на морски дарове е, че всеки от тях има уникален вкус. Избягвайте да криете уникалния им вкус с твърде много сос, чесън или масло. Опитайте се да слагате само нужното количество подправки. Използвайте сол, черен пипер, лимон и може би няколко пресни билки. Деликатната подправка ще ви позволи да подчертаете ароматите на морските дарове. Черните миди и белите миди се приготвят най-добре сотирани с малко масло, чесън и магданоз. Добавете няколко супени лъжици вино и ги оставете да се готвят.
7. Ако решите да пържите риба и морски дарове, поддържайте олиото при температура 170°C - 190°C. Ако нямате термометър, можете да сложите парче хляб в олиото. Ако хлябът стане кафяв за 45 секунди, олиото е готово за пържене.
8. Използвайте подходящи прибори и тигани.
9. За бързо размразяване потопете рибата в студена вода за около 30 минути в опаковката, в която сте замразили. За бавно размразяване преместете в хладилника за минимум 12 часа.
10. Преди да започнете да готвите мидите, измийте много добре с неизползвана гъба.